OLsK Žilina zorganizovala v dňoch 25.-26.10.2018 exkurziu do Lesov ČR pre 50 účastníkov.
Prvý deň 25.10.2018 LS Albrechtice.
Téma: Veľkoplošný rozpad smrečín a stratégia obnovy veľkých kalamitných holín.
Dopoludňajší program sme absolvovali na revíri Krasov v lokalite Spálenisko, ktorá sa nachádza v 4. až 5. LVS s nadmorskou výškou okolo 600 m.n.m.
Podtéma: Co robiť pred rozpadom porastov ?
Revírnik (p.Valenta) už od roku 1993 na tomto revíri pravidelne na preriedených miestach v kmeňovinách prevádzal predsadby buka a jedle, prirodzenú obnovu smreka zabezpečoval jemnejšími clonnými rubmi bez výrazného dorubávania, predpokladal postupné odťažovanie hornej vrstvy s čo najlepším využitím autoredukcie.
Dnes je celá horná vrstva po rýchlom rozpade smrečín dorúbaná, prakticky celý smrek bol vyťažený.
Výsledok: Aj po odťažení materských porastov nezačíname na holine, sme v štádiu mladých lesných porastov s primiešanou jedľou a bukom s predsadieb.
Otázky:
- Prerieďovať mladiny ( prevažuje smrek) prerezávkou, alebo ich ponechávať k ďalšiemu prirodzenému výberu, aj keď sa jedná o pomerne husté lesné porasty bez tieňa materských porastov ?
- Pokračovať v predsadbách tam kde sa očakáva rýchly rozpad smrečín, alebo počkať až budúce holiny prirodzene zarastú prípravnými drevinami a podsadzovať až pod ne ?
- Prerieďovať silnými prebierkami už mladé lesné porasty, aby sa vytvorili podmienky pre urýchlenú a celoplošnú obnovu aspoň smrekom ?
Odpoludňajší program pokračoval na revíri Janov, lokalita Ďabluv kopec, 5. LVS, 600 – 700 m.n.m.
Podtéma: Čo robiť po kalamitách ?
Stratégia obnovy veľkých kalamitných holín po rýchlom rozpade smrečín postupnou obnovou s využitím prípravných porastov. Umelá obnova stanovištne vhodných drevín , ktoré sa nemôžu prirodzene zmladiť, výlučne do oplôtkov, len v rozsahu zvládnuteľnej údržby oplôtkov. Ostatnú plochu ponechať na prirodzenú sukcesiu a postupne riešiť až neobnovené medzery, podsadby buka a jedle pod prípravné porasty.
Ukážka uznaného porastu brezy, ako zdroja pre prirodzenú obnovu a vplyvu prípravných drevín brezy, smrekovca, jarabiny na budúcu štruktúru lesných porastov , po kalamitách s pred 20 rokov.
Otázky:
- Môže byť predstavená stratégia obnovy veľkých kalamitných holín ekonomická ? Za akých podmienok ?
- Je možná iná alternatíva pokiaľ požadujeme výraznú vekovú a hlavne výškovú štruktúru už v prvej generácií po kalamite ?
- Sú krátkoveké prípravné porasty produkčnou stratou, alebo naopak profitom pre vlastníka ?
- Do akej miery sa má lesník pri obnove kalamitných holín ( ale aj pri druhovej premene porastov) zaujímať o súčasné požiadavky trhu na konkrétne dreviny a sortimenty ?
Po skončení dňa účastníci exkurzie poďakovali lesnému správcovi p. Komárkovi a hlavne celodennému sprievodcovi , oddanému lesníkovi a kamarátovi Milanovi Košuličovi.
2. deň 26.1.02018 – LS Frýdek Místek, lokalita Pražmo.
Cieľom dňa boli informácie o umelom odchove hlucháňa hôrneho – vybudovanie areálu, spôsoby kŕmenia, budovanie hniezd, náhradní rodičia, choroby, aklimatizácia na vypustenie, predátori. V závere praktická ukážka vypúšťacej voliéry priamo v teréne. Viď fotogalériu v archíve.